Korzystanie z sieci zrewolucjonizowało każdą dziedzinę ludzkiego życia. Internet daje niezliczone ilość materiałów różnorakiej formy, umożliwia komunikowanie się i ułatwia większość czynności codziennych. Jako, że zmiany, które nadeszły były pewnego rodzaju rewolucją, niektóre obszary, zwyczaje i postępowania w sieci nie mają jednoznacznego wydźwięku. Kiedy ktoś decyduje się na naruszenie praw autorskich, a kiedy korzysta z materiałów zgodnie z ich przeznaczeniem? Kancelaria adwokacka Zawiercie, Kraków, Warszawa – gdzie szukać pomocy prawnej? Poznaj kilka zasad wyjaśniających, jak działa i na czym polega prawo internetu.
Prawo internetowe – co to?
To wszystkie przepisy związane z tworzeniem, udostępnianiem, rozpowszechnianie i możliwością dostępu do treści cyfrowych. Najczęściej poruszaną tematyką jest naruszanie praw autorskich, wolność słowa oraz prywatność.
Naruszenie prawa autorskiego w sieci
Prawa autorskie dzielimy na:
-autorskie prawa osobiste
-autorskie prawa majątkowe.
Autorskie prawa osobiste dają twórcy niewygasające prawo do autorstwa, oznaczenie działa swoim imieniem i pseudonimem, niezmienność treści i formy utworu, możliwość decydowania, kiedy utwór będzie pierwszy raz rozpowszechniony oraz sprawdzania sposobu, w jaki odbiorcy korzystają z dzieła. Takiego prawo nie można się zrzec, przepisać ani przekazać innej osobie.
Autorskie prawa majątkowe można porównać do prawa własności. Dany utwór można sprzedać, nieodpłatnie przekazać, czy też dziedziczyć. Tutaj należy zauważyć, że dziedziczenie działa jedynie przez 70 lat od śmierci twórcy. W umowie należy spisać, w jakiś sposób dane działo może być wykorzystane i rozpowszechnianie.
W zależności od konkretnych praw autorskich, licencji oraz daty śmierci autora należy zwracać uwagę, czy korzystamy z treści zgodnie z prawem.
Przeniesienie praw autorskich a licencja – na czym polegają różnice? Sprawdź nasz artykuł!
Wolno(ść) czy nie wolno(ść)?
Wolność słowa to prawo do publicznego wygłaszania opinii i poglądów. W Polsce wolność słowa obowiązuje z przerwami od 1347 roku. W obowiązujących aktualnie przepisach zaznaczone jest, że nie wolno:
- obrażać uczuć religijnych,
- publiczne znieważanie Prezydenta i innych konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej,
- zaprzeczać faktom historycznym dotyczących zbrodni nazistowskich, komunistycznych, przeciwko ludzkości oraz przeciwko pokojowi.
Niewłaściwe korzystanie z tego prawa jest doskonale widoczne w sieci. Używanie wulgaryzmów, groźby oraz nie odnoszące się do tematu opinie zalewają fora internetowe. Pomimo, że zniesławiania oraz naruszenie czyjegoś poczucia bezpieczeństwa są karane przez poczucie anonimowość niewiele osób przestrzega ogólnie panujących norm. Według artykułu 216 Kodeksu karnego osoba znieważająca może być ukarana grzywną lub nawet ograniczeniem wolności.
Prywatność w sieci
Pobieranie danych, zbieranie informacji handlowych czy też badanie ruchów internatów w sklepach internetowych, to tylko kilka przykładów sposobów zbierania przez firmy informacji w sieci. Czy są tu łamane prawa? Większość z serwisów zaopatrza się w formułę, gdzie użytkownik dla darmowego korzystania z serwisu musi zgodzić się na obowiązujące na nim zasady, czyli często dla tego przykładu – wykorzystanie pozostawionych danych. Pomimo, że w Polsce obowiązuje Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz zapisów w Konstytucji RP z 1997 r. mówiący o prawach do zachowania prywatności, internauci nie są wystarczająco czujni na zabiegi mające miejsce w sieci. Dane osobowe to między innymi imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL – dane będące w stanie zidentyfikować daną jednostkę. Jeśli zależy nam na zachowaniu anonimowości, zaleca się podawanie jak najmniejszej ilości danych oraz korzystanie z sprawdzonych serwisów, tak aby informacji, które zamieszczamy było najmniej. Z drugie strony, identyfikowanie poprzez indywidualne numery IP daje szansę na znalezienie osób, które dokonują czynów karalnych w sieci.
Czy warto korzystać z zasobów internetu?
Pomimo wielu wad związanych z niejasnościami prawnymi i zwiększeniem się nieeleganckich zachowań wśród internautów, sieć daje olbrzymie możliwości rozwoju, dlatego większość z nas nie przestanie z nich korzystać. Warto zapoznać się z terminami takimi, jak “prawo internetu”, “łamanie prawa w internecie” czy “naruszenie praw autorskich”. W kwestiach spornych warto skorzystać z kancelarii adwokackiej, o której usługach piszemy więcej w artykule http://www.kruczekprawny.pl/kancelaria-adwokacka-czym-sie-zajmuje-i-jak-skorzystac-z-jej-pomocy/. Dla zwiększenia wiedzy czytaj nasze artykuły i podziel się, co Ciebie najbardziej nurtuje w wirtualnym świecie?