prowadzenie bloga

Prowadzenie bloga w Internecie – jakie treści można na nim umieszczać?

Obecnie, poszukując informacji na dany temat, korzystamy z zasobów znajdujących się w Internecie. Dawniej w tym celu wykorzystywano książki oraz różnego rodzaju encyklopedie. Internet coraz prężniej się rozwija, więc nic dziwnego, że większość wiedzy zawartej w materiałach drukowanych, zostaje przenoszona do sieci. Najczęściej chcąc posiąść wiedzę z danego tematu, przeglądamy rożne blogi. Warto jednak wspomnieć, że nie należy ufać im w 100%. Każdy z nas może założyć i prowadzić bloga poruszającego rozmaite tematy. Ważne jest, aby posiadać odpowiednią ilość wiedzy, która pozwoli na prowadzenie wartościowej i edukującej strony. Dodatkowo, należy mieć świadomość tego, że nie wszystkie treści można umieścić na blogu. Przykładowo, dodatnie do tekstu zdjęcia bez praw autorskich jest czynnością niezgodną z prawem. Takie zachowanie niejednokrotnie wywołuje hejt w Internecie. Jakie zatem treści można umieszczać na prowadzonym blogu w sposób legalny, a jakich lepiej unikać? Czy da się obejść w jakiś sposób kwestie związane z prawem autorskim? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz czytając poniższy tekst!

Prowadzenie bloga – posiadanie określonej wiedzy z danej dziedziny ma duże znaczenie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie bloga tak naprawdę jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Mogłoby się wydawać, że przecież pisanie tekstów to nic nadzwyczaj trudnego, dlaczego więc ma niby być odpowiedzialne? Otóż wyobraźmy sobie sytuację, w której piszemy tekst dotyczący medycyny, nie posiadając wykształcenia medycznego, a jedynie opierając się np. na doświadczeniach związanych z naszymi dolegliwościami. Co może się przytrafić, jeśli jedna z kilku milionów osób trafi na naszego bloga, przeczyta tekst, uzna, że jej dolegliwości są takie same jak nasze i zacznie się leczyć tymi samymi medykamentami, które zlecił nam lekarz, jednakże sama nie skonsultuje się ze specjalistą? Wówczas może dojść do nieszczęścia. Wiele schorzeń objawia się poprzez podobne dolegliwości. Jednakże sposób ich leczenia może być zupełnie inny, o czym powinna zdecydować osoba, posiadająca wykształcenie medyczne. Innym przykładem mogą być kwestie finansowe, takie jak np. podatki od kryptowalut. Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy dotyczącej tego tematu, lepiej zrezygnujmy z pisania teksu dotyczącego bitcoinów. Po co wprowadzać innych w błąd, narażając ich na straty finansowe, bądź poniesienie kary za odprowadzenie złej wysokości podatku? Jak więc widać, każde słowo udostępnione w sieci może mieć ogromną moc, dlatego też tak ważne jest tworzenie treści na dobrze nam znane tematy.  

Prawa autorskie do logo – jak nabyć je zgodnie z prawem? – Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz artykuł!

Prowadzenie bloga – czym można wzbogacić opracowany artykuł?

Zapewne każdy z nas niejednokrotnie trafił na wiele blogów, których tematyka nas zainteresowała. Jedne przypadły nam do gustu mniej, inne bardziej. Oczywiście bardzo ważny jest całościowy wygląd bloga. Powinien posiadać szatę graficzną nie rozpraszającą uwagi podczas czytania. Wiele osób jednak o tym zapomina i wybiera motywy, które owszem prezentują się ciekawie i ładnie, ale utrudniają skupienie się na zawartości merytorycznej tekstu. Jeśli chcemy, by tekst był dla czytelnika znacznie ciekawszy, możemy wzbogacić go innymi materiałami. Na wielu tekst zostaje urozmaicony poprzez wplecenie pomiędzy poszczególne akapity np. zdjęć. Można dodawać także filmy, cytaty, grafiki czy też infografiki. To w jaki sposób zapragniemy wzbogacić treść tekstu zależy wyłącznie od nas. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie dodatkowe elementy zaczerpnięte z sieci i umieszczone na blogu będą legalne. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz blog jest prowadzony zgodnie z prawem, powinniśmy umieścić na nim dodatki własnej twórczości. Jeśli chcemy wykorzystywać zasoby znalezione w Internecie, powinniśmy uzyskać do nich licencję. Jakie elementy są mile widziane pomiędzy kolejnymi linijkami tekstu blogowego?

Zdjęcia czynią tekst bardziej wartościowym

Każdy z nas lubi patrzeć na ładnie wyglądające obrazki. Wiele ludzi należy do grona wzrokowców, którzy jeśli nie zobaczą danej rzeczy nie zapamiętają jej. Często jest im także wyobrazić sobie pewne obiekty. Z tego też względu świetnym pomysłem na wzbogacenie artykułu blogowego jest dodanie do niego wielu różnorodnych zdjęć (oczywiście muszą one nawiązywać do tematu artykułu). Warto jednak wiedzieć, że nie każda fotografia znaleziona w Internecie może być wykorzystana legalnie i za darmo. Mnóstwo zdjęć w sieci objętych jest prawem autorskim. Jeśli chcemy, by prowadzony przez nas blog był zgodny z prawem, powinniśmy wybierać zdjęcia umieszczone w bankach fotografii, zwanych stockami. Takie zdjęcia możemy wykorzystywać bez końca oraz bez zezwolenia ich autora. Na stronach banków, znajdziemy obrazki dotyczące rozmaitych dziedzin. Od medycznych stetoskopów, poprzez kody informatyczne aż to pięknych krajobrazów słonecznej Toskanii. Jeśli jednak znaleźliśmy w Internecie zdjęcie, które nie pochodzi z banku zdjęć, a urzekło nas jego piękno, także możemy je umieścić na naszym blogu, pod warunkiem, że tuż pod zdjęciem umieścimy informację o jego pochodzeniu (nie będzie to przywłaszczenie sobie cudzej twórczości, ponieważ wskażemy kto jest autorem zdjęcia). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy taki zabieg jest zgodny z prawem, zawsze możemy umieszczać w treści tekstu blogowego zdjęcia naszego autorstwa, które możemy wykorzystywać w taki sposób jaki nam się podoba.

Chcesz wiedzieć w jaki sposób możesz zapewnić ochronę należącego do ciebie dzieła? Odwiedź porady-prawne48.pl!

Filmy na blogu – pozwalają na lepsze zrozumienie tematu

Oprócz zdjęć, możemy na blogu umieścić także różnego rodzaju filmy. Pozwalają one na jeszcze lepsze zobrazowanie tematu. Dodatkowo coraz popularniejsze staje się nagrywanie filmów instruktażowych, tłumaczących, w jaki sposób można wykonać daną czynność. Skąd wziąć ciekawe filmy, które będziemy mogli legalnie wykorzystać w swoim artykule blogowym? Najbezpieczniej jeśli nakręcimy samodzielnie takie krótkie ekranizacje. Oczywiście jeśli będziemy mieli do tego możliwość. W innym przypadku, można zastosować podobną metodę do tej, którą opisaliśmy przy zdjęciach. Zapożyczając filmy z YouTube czy innych tego typu platform, konieczne będzie uwzględnienie informacji o autorze ekranizacji. Wykorzystywanie cudzych utworów nie jest karalne, dopóki nie przedstawimy je jako swoje. Jeśli chcemy uniknąć problemów pamiętajmy o podaniu źródła z jakiego pochodzi film.

Cytaty w tekście – pokazują, że nasza wiedza oparta jest na fachowych informacjach

Ciekawym pomysłem na wzbogacenie tekstu i pokazanie, że nasza wiedza pochodzi z pewnych i sprawdzonych źródeł jest umieszczanie w treści licznych cytatów. Mogą one pochodzić z wartościowych książek, innych artykułów blogowych czy nawet z encyklopedii. Przy każdym wplecionym w tekst cytacie, także powinny być uwzględnione źródła. Dla wielu czytelników pochodzenie przytaczanych słów, ma dość duże znaczenie, ponieważ daje im możliwość zapoznania się z treścią umieszczoną w obiekcie, z którego pochodzi cytat.

Infografiki – ciekawe i edukujące uzupełnienie tekstu

Kolejnym pomysłem na wzbogacenie treści tekstu jest umieszczenie pomiędzy akapitami ciekawej infografiki. Możemy wykonać ją samodzielnie używając do tego rozmaitych programów graficznych (o ile potrafimy z nich korzystać). Oczywiście w sieci także można znaleźć mnóstwo infografik, które z pewnością uda nam się odnieść do poruszanego przez nas w tekście wątku. Tutaj obowiązuje podobna zasada jak przy wyżej wymienionych elementach wzbogacających tekst – umieszczając infografikę wykonaną przez innego twórcę, należy uwzględnić źródło jej pochodzenia.

Nabycie praw do twórczości – sposób na legalne wykorzystywanie dzieł wykonanych przez innych

Istnieją także inne metody, pozwalające na legalne wykorzystywanie elementów cudzej twórczości na naszym blogu. Mianowicie jeśli spodoba nam się jakieś zdjęcie lub grafika możemy nabyć do niego licencję. Istnieje wiele banków zdjęć, które oferują płatne fotografie. Pobranie ich w wersji bezpłatnej sprawi, że na zdjęciu będzie widoczny znak wodny, który nie wygląda zbyt profesjonalnie i estetycznie. Chcąc korzystać z takich zasobów należy uiścić opłatę i wyrazić zgodę na udzielenie licencji.

Nie masz czasu by samodzielnie tworzyć content na bloga? Wynajmij copywritera! Sprawdź o co zadbać w kwestii umów z copywriterami: http://www.kruczekprawny.pl/umowa-z-copywriterem-licencja-a-przeniesienie-praw-autorskich-i-inne-istotne-kwestie/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *