jak się przygotować do spotkania z adwokatem

Zanim pójdziesz do kancelarii – jak się przygotować na spotkanie z adwokatem?

W obliczu problemów i wszelkich wątpliwości prawnych nie ma co zwlekać z telefonem do kancelarii adwokackiej. Działanie po omacku, na własną rękę – nawet jeśli sprawa wydaje się błaha bądź liczymy że sytuacja się wyklaruje – to przepis na kłopoty. Jak przygotować się na spotkanie z adwokatem po raz pierwszy, by współpraca od początku była owocna? Kancelaria adwokacka Zawiercie, Kraków czy Warszawa – gdzie zorganizować spotkanie z adwokatem?

Spotkanie z adwokatem – nie zapomnij dokumentów!

Dla pewności, że pierwsze spotkanie z radcą prawnym zostanie wykorzystane do maksimum, należy wziąć ze sobą absolutnie wszystkie dokumenty powiązane z naszym problemem. To co warto zgromadzić zależy w dużej części od charakteru sprawy. Pisma notarialne, umowy? Koniecznie co do jednej. Mniejsze i większe kartki na których jest jakaś pieczątka i podpis, ale nie wiemy co to w zasadzie za papiery – zawsze lepiej je wziąć niż nie! Wydrukowane maile mające być dowodami też warto pokazać na wstępie.

W pracy radcy prawnego niezwykle ważne są terminy. Daty postępowań i poszczególnych zdarzeń najlepiej zanotować i mieć je pod ręką podczas rozmowy.

Dla adwokata istotny jest każdy szczegół postępowania. Ba – to co w oczach laika jest szczegółem może się okazać w istocie bardzo ważne. Gdy w nasze życie wkraczają kwestie prawne najlepiej od razu kupić segregator do trzymania wszystkich dokumentów, także tych pozornie nieistotnych.

Plan rozmowy

Udając się do adwokata powinniśmy wstępnie zaplanować jak takie spotkanie będzie wyglądało z naszej strony. Po pierwsze, trzeba przypomnieć sobie jak najwięcej faktów dotyczących sprawy. Tyczy się to nie tylko popełnionego wykroczenia czy końcowego etapu małżeńskiego kryzysu. Wypisanie od punktów poszczególnych zdarzeń, obijających się w świadomości wspomnień, domysłów, zasłyszanych plotek – czasami przydają się naprawdę nieoczekiwane rzeczy. Idąc do kancelarii adwokackiej musimy się spodziewać, że prawnik będzie dopytywał o szczegóły, dobrze więc być gruntownie przygotowanym.

Poza tym co powiedzieć, powinniśmy zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami co do finalnego rozwiązania problemu. Dochodzenie odszkodowania – jaka kwota będzie satysfakcjonująca? Czy zamiast rozwodu dopuszczamy separację? Jak ma wyglądać kontakt z dzieckiem po rozstaniu?

Na koniec czas wypisać swoje pytania do radcy. Żaden klient nie powinien wyjść z kancelarii adwokackiej mając wątpliwości natury prawnej. Wszystkie pytania są dozwolone – gdy w grę wchodzi prawo, nie ma głupich refleksji.

Najważniejsze – bez wstydu!

Przed wizytą musimy sobie uświadomić, że radca prawny siedzi za biurkiem po to, by nam pomóc. Ten człowiek widział i słyszał rzeczy, o których nie śniło się filozofom. Nie będzie nas oceniał – adwokat jest jak lekarz do którego po prostu idziemy gdy coś jest nie tak. Okłamywanie go źle odbije się na zdrowiu, a w tym przypadku na sprawie. Pełnomocnikowi rozwodowemu nie są obce kwestie relacji natury seksualnej, specjalista prawa karnego słyszał niejedno ,,głupie” wytłumaczenie, które w chwili popełnienia wykroczenie wydawało się mądre.

Kiedy odwiedzić kancelarię adwokacką? Niestety, w naszym społeczeństwie wciąż funkcjonuje przekonanie, że pójście do adwokata jest ostatecznością. W żadnym wypadku – radcy służą pomocą na każdym etapie prawno-życiowych zawirowań. Aby skonsultować się z prawnikiem nie musi zawisnąć nad nami widmo rozwodu – pracownik kancelarii pomoże na przykład zredagować dokumenty na potrzeby założenia firmy i odpowie na pytania dotyczące poszczególnych rodzajów spółek.

Idąc do adwokata należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty i w miarę możliwości zaplanować co zamierzamy powiedzieć. Najważniejsze jest szczere podejście do radcy prawnego. Ukrywanie faktów jest bezzasadne, tak jak jakikolwiek wstyd – niezależnie od charakteru sprawy, pełnomocnik musi wiedzieć tylko prawdę i całą prawdę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *